לפעמים ניתן לראות בהתייחסות יתרה לבגדים קלות דעת ושטחיות. אולם, כאשר זה מגיע לצורות אחרות של ביטוי עצמי, כמו ציור, כתיבה או ריקוד, זה מתקבל על הדעת שככל שאכפת לך יותר, כך גדל הסיכוי לחקר אישי וביטוי עצמי.

מה יש בלבוש שמבדיל בינו לבין כל צורת ביטוי עצמי אחרת?

אולי זה קשור לעובדה שאופנה בדרך כלל נקבעת על פי מגזיני אופנה וצרכנות. עם זאת, היא גם יכולה להכיל הרבה מאוד ניואנסים. עבור חלק, אופנה יכולה להיות הרחבה של העצמי, או דרך להמציא את עצמם מחדש. סגנון לבוש יכול להיות ביטוי ויזואלי של המקום בו האדם נמצא, הצבוע בהיסטוריה, תרבות, רגשות ופוליטיקה, או ניסיון ליצור מצב שבו הפער בין הגוף לחיים הפנימיים של האדם קטן עד לא קיים. בקצה אחר של הספקטרום ניתן לראות זאת פשוט כנורמה חברתית – בחברה המערבית נאלצים לכסות את הגוף במידה מסוימת. למרות האופן שבו מתייחסים לטקס הלבוש, זהו חלק בלתי נמנע מחיינו.

האם השקעתם בזה מחשבה כאשר בחרתם בגדים לילדות שלכם?

אתם מה שאתם לובשים

אנשים מניחים הנחות לגביכם על סמך מה שהם רואים, והמראה הפיזי של מישהו הוא אחד מנתוני המידע הראשונים שמתקבלים במסגרת הרושם הראשוני. אין מנוס מכך שמסקנות מהירות יוסקו על סמך זה. עם זאת, בגדים הם לא רק דרך להציג את עצמכם לציבור. היא יכולה להיות שפה מיידית ואמצעי לשנות את הרגשתכם כלפי עצמכם.

לחצו על הקישור לצפייה בקטלוג שמלות לילדות.

ילדה לובשת חולצה של המותג josephinereve

הבגדים משנים את תפיסת עולמכם ואת תפיסת העולם לגביכם

אתם נדרשים לחנך את ילדיכם להרגיש בנוח עם עצמם. אולם, תכתיבי החברה והיצע האופנה, אף על פי שהוא רחב, מגבילים את המין הנשי הצעיר לדוגמאות חד – קרן ונסיכות, ואת המין השני לדוגמאות של כלי תחבורה, גיבורים ודינוזאורים.

ההרגשה האישית עם פריט הלבוש זהה בקרב ילדים ומבוגרים. אם אתם מרגישים בנוח עם המראה שיצרתם לעצמכם, תוכלו לשחרר את דעתכם ולהתמקד בדברים אחרים – אמנות, יצירה ועוד. לעתים קרובות יש דבר אחד – מעיל, סוודר, אביזרי שיער לילדות, ג’ינס או תכשיט – שיכול לגרום לכם להרגיש בנוח. לפעמים זה הסיפורים והזיכרונות הקשורים אליו, פעמים אחרות זו הדרך הבלתי מוסברת שהוא מעצב אתכם כשיש לכם אותו. פריטי לבוש מסוימים יכולים לשרוד את מבחן הזמן ולהישאר מרכיב עיקרי בארון הבגדים שלכם ללא קשר למגמות חולפות.

בגדים הם יצירה תכליתית שמשמשת גם לביטוי עצמי ומטפחים את חקר היצירתיות

רוב האנשים רוצים לחשוב שההחלטה מה ללבוש היא בחירה אישית, אך האם היא נטולת השפעה מבחוץ? כן, אבל לא בהכרח.

כצורה של ביטוי עצמי, אופנה יכולה לגרום לכם להרגיש קרובים יותר לעצמכם. אתם יכולים להרגיש בטוחים יותר אם הבגדים שאתם לובשים והאופן שבו אתם מציגים את עצמכם תואמים את האישיות שלכם, את ההזדהות ואת מצב הרוח שלכם.

אותות אלה אודות ה”עצמי” נשלחים גם לאחרים, אך ישנם אלמנטים בביטוי זה העוסקים יותר בהשתייכות לקבוצה מסוימת או בהתאמה לציפיות בתוך התרבות והחברה שלנו.

מחברים כמו ג’ואן אנטוויסטל בחנו את הקשר בין הלבוש, האינדיבידואליות והחברה, והגיעו למסקנה שהדגש על האינדיבידואליות מאפיל לעתים קרובות על העובדה שיש כמעט תמיד אילוצים מרומזים בסביבתנו.

ישנן נורמות לעסקים ולעבודה, המבוססות על אמונות לגבי כמה עור צריך להיות מכוסה או להראות, כמו גם לאירועים, כולל קוד לבוש שיש לעקוב אחריו בסיטואציות נתונות וכדומה. גם כאשר האילוצים מטושטשים או פחות קפדניים, לחצים חברתיים עדיין, במידה רבה יותר או פחות, מגדירים את הגבולות של מה שנוח לנו ללבוש – לטוב ולרע.

ילדה בוחרת מה ללבוש

יכול להיות שאופנה כביטוי עצמי היא מיתוס. אופנה וחוש הלבוש מושפעים כמעט תמיד מגורמים חיצוניים, ההקשר הוא אחד מהם. אתם מתבטאים בתוך גבולות ההקשר, ואתם מקבלים החלטות המושפעות מהתרבות שלנו, מהקבוצה אליה אתם משתייכים (או לא) ועל פי האופן שבו אתם רוצים להיתפס על ידי אחרים.

ישנם גם אילוצים כלכליים וחברתיים המגדירים מה יכול אדם להרשות לעצמו ללבוש או מה הוא מוכן להוציא, אך בסופו של דבר, לאופנה ולדרך שבה אתם מתלבשים יש תפקיד חשוב בכל הנוגע לזהות עצמית וביטחון, כמו גם לאופן שבו אנשים אחרים תופסים אתכם. מבחינה אחת, זוהי צורת ביטוי עצמית מעצימה, אך מה שאנו בוחרים ללבוש לא יכול להסתכם במעשה של רצון חופשי אישי – הוא יכול להיות מושפע מגורמים חיצוניים ונורמות חברתיות.

מן ההגינות לומר שאופנה היא ביטוי בתוך אילוץ והקשר והכרה בכך מאפשרת לנו להבין יותר על התפקיד שהיא ממלאת.

לא הכל מסתכם באינדיבידואליות. הלבוש שלכם מייצג גם היסטוריה, תרבות ותמונת מצב של חברה בזמן ובמקום מסוים. הערך המוסף שאתם נותנים לו בתוך ההקשר שלו הוא הביטוי העצמי שלכם.