כשעוסקים בבגדים כאמצעי להעצמה נשית לנערות, נשאלת השאלה, “האם ההתמקדות בבגדים לא מתמקדת בחיצוניות”? ווריאציה אחרת של שאלה מסוג זה יכולה להיות, “האם זה לא משחק פסיכולוגי שמנצל את תרבות הצריכה במערב, שבאה לומר לנו, שאם נקנה פריט כזה או אחר נרגיש טוב יותר עם עצמנו”? ו”האם בגדים לילדות ומה שהן לובשות אמור להיות רלוונטי לאיך שהן מרגישות”?

השאלות האלו מצוינות. והתשובה לכולן היא “כן”.

עם זאת, חשוב להבהיר, שהבגד הוא לא מסכה. חשוב שנצליח לבטא את עצמנו באמצעות הלבוש שלנו ולשקף את המהות האמיתית של מה שבתוכנו.

ובכל זאת, בכל תרבות ובכל תקופה בני האדם קישטו את עצמם באמצעות פריטי לבוש שונים החל מסרטים ואביזרי שיער לילדות, נערות ונשים, דרך אבנטים, מחוכים ושמלות ועד לכפפות, כובעים וצעיפים, פשוט כי הם חלק ממה שהופך אותנו לאנושיים. הלבוש שלנו שומר על התרבות שלנו ומחבר אותנו אל הקהילה. פרט לכך, הוא מפתח בקרבנו זהות וממלא צרכים אנושיים, שיש להם השפעות מרחיקות לכת על הנפש שלנו.

השיקולים שאנו מפעילים בבחירת הבגדים שלנו

  • שיקול רגשי – כולל זיכרונות, מה שאנו מרגישים כשאנו מתלבשים ומה שאנו רוצים להביע.
  • שיקול פסיכולוגי – תפיסה עצמית, דימוי והערכה עצמיים, האופן שבו אנו נתפסים בעיני הסביבה, ייחודיות ואקסקלוסיביות.
  • שיקול פיזי – איכות הבד, התאמתו לעונה, הצבע, קלות ההלבשה וכדומה.
  • שיקול מוסרי – הדרך בה הבגד גורם לנו להרגיש וכיצד הוא עשוי להשפיע על אחרים, אתיקה אישית וכדומה.
העצמה נשית לנערות באמצעות פריטי לבוש

התפקידים שהלבוש ממלא בחיינו

  1. התעוררות רגשית ושיקוף – הלבוש הוא דרך נפוצה להתחבר לרגשות ולעורר אותם. המלכה ויקטוריה לבשה שחור למשך שארית ימיה לאחר מותו של בעלה הנסיך אלברט. דוגמה נוספת הם חיילים שצובעים את פניהם ולובשים תלבושות מפחידות כדי לחזק את גבורתם ולגרום לפחד אצל אויביהם, ועבור אישה, זו הדרך בה היא מתלבשת כשהיא מאוהבת.
  2. תקשורת וביטוי עצמי –  ממפגינים ועד מתבגרים או נציגי שירות לקוחות, בגדים משמשים לעתים קרובות כדי להביע את עצמנו ולתקשר מחשבות ורגשות לאחרים, ולהביע או לשבור קוד חברתי. זו הדרך שבה אישה מתקשרת עם המאהב שלה כשהיא רוצה את כל תשומת הלב שלו עליה.
  3. נוחות והגנה – מהלידה ועד המוות אנו עוטפים את עצמנו בבד. עור האדם יכול להיות רך ועדין, ואנו נהנים מהנוחות וההגנה שהבד מציע לנו מול מזג האוויר ובמסגרת הפעילויות שלנו. זה גם נותן לנו נחמה והגנה פסיכולוגית. זו הדרך שבה מחליקה על קרח אולימפית יכולה לרקוד ולזנק לאוויר, כי היא יודעת שהשמלה שלה לא תיקרע ותכשיל אותה.
  4. גיוון ובידור – לבוש וקישוט זו הדרך שבה בני אדם מבטאים גיוון ויצירתיות. האופן שבו רקדנית מתלבשת כדי לספר סיפור, והדרך שבה נערה מוצאת משהו ללבוש בארון שלה למסיבה.
  5. יופי – מאז ומתמיד בני אדם חוו רצון מולד לדעת ולהכיר בכך שאנו היופי עצמו. אנו מבקשים להיראות יפים, ולהיות בחברה עם אחרים שהם יפים. זו הדרך שכל נערה ואישה רוצות להרגיש לגבי עצמן כאשר הן מסתכלות במראה, ומה שהן רוצות שאחרים יראו כשהם איתן.
  6. שייכות – בכל קהילה וזהות, יש תחושה שכולנו משתוקקים להשתייך. מהיהודים החסידים, ועד לאופנוענים של הארלי דיווידסון, אנשים לובשים בגדים כדי להרגיש ולתקשר שייכות. 

הבגד ככלי להעצמה

כל השיקולים והתפקידים שציינו לעיל לוקחים חלק משמעותי בדרך בה אנו בוחרים את הבגד שאנו לובשים והאופן שבו אנו לובשים אותו, אך על כולם עולה צורך מהותי שהוא פרי העידן החדש – הצורך בהעצמה.

אף על פי שהעצמה נשית לא צריכה להתבטא באופן מוחצן, ויש נשים רבות שחשות מועצמות גם מבלי להפגין זאת, אין ספק שבעידן המודרני, הבגדים שנערה או אישה בוחרות ללבוש הן כלי להעצמה נשית לנערות ונשים בוגרות ואמצעי להפגין עוצמה נשית.

ניתן לחזק העצמה נשית לנערות במגוון דרכים, אך באופן חד משמעי, הלבוש הוא הדרך המעניינת והטובה ביותר לבטא זאת. אולם, על מנת לאפשר לנערה לבטא את עצמה, יש להרגיל אותה בכך מגיל צעיר. חשיפה לפריטי לבוש מעצימים כמו חולצות לילדות עם אייקונים תרבותיים של נשים מעוררות השראה לדוגמה היא דרך נפלאה להתחיל בה.

לצפייה במבחר מכנסיים לילדות.

לסיכום

הבגד שלנו הוא מי שאנחנו, והוא כלי נפלא לביטוי עצמי, אך ככזה הוא יכול להדהד גם בכיוון ההפוך, ולא רק לתת מסר מהפנים לחוץ. באמצעות שמלות לילדות, שבהן משולבים מסרים מעצימים, ניתן להשריש בכל ילדה העצמה ובטחון, כך שתגדל להיות נערה בטוחה ומועצמת ואישה שהיא גדולה מהחיים עצמם.