הקשר של הצבע הכחול לבנים ורוד לבנות הוא תופעה עדכנית יחסית בהיסטוריה האנושית, 

והיא השתנתה בין תרבויות ותקופות זמן שונות.

בתחילת המאה ה-20, לא הייתה פלטת צבעים עקבית הקשורה למגדר. 

למעשה, חלק מהרשתות אפילו שיווקו בגדים ורודים לבנים וביגוד כחול לבנות. 

עם זאת, במהלך אמצע המאה ה-20, המגמה השתנתה כך שצבע כחול נקשר יותר לבנים, בעוד ורוד נקשר לבנות.

אין סיבה ברורה לכך שהאסוציאציה הזו התפתחה, אבל ישנן כמה תיאוריות:

תיאוריה אחת היא שכחול נקשר לבנים מכיוון שהוא נתפס כצבע גברי וחזק יותר, בעוד ורוד נתפס כצבע עדין ונשי יותר, מה שהופך אותו למתאים יותר לבנות.

תיאוריה נוספת, היא שהקשר של ורוד עם בנות נוצר כתוצאה משינויים תרבותיים וחברתיים באמצע המאה ה-20, כאשר תפקידי המגדר המסורתיים הפכו נוקשים ומוגדרים יותר. 

זה הוביל ליצירת צעצועים, ביגוד ומוצרים ספציפיים למגדר, שחיזקו את הבינארי המגדר וחיזקו את הקשר של צבעים מסוימים למגדרים מסוימים.

בכל מקרה, חשוב לזכור שהאסוציאציות הללו אינן מבוססות בביולוגיה או כל איכות אינהרנטית של הצבעים עצמם, אלא על נורמות תרבותיות וחברתיות שהשתנו עם הזמן.

כדי לשנות את האסוציאציה הזו, עלינו לאתגר את הסטריאוטיפים המגדריים העומדים בבסיסה ולקדם ביטויים מגדריים מכילים ומגוונים יותר. הנה כמה דרכים שבהן נוכל לעשות זאת:

  1. עודדו שימוש בבגדים וצעצועים ניטרליים מגדרית: על ידי מתן מגוון רחב יותר של צבעים וסגנונות לילדים, נוכל לסייע בפירוק הבינארי המגדרי ולקדם קבלה גדולה יותר של ביטויים מגדריים מגוונים.
  1. למידה על המקורות של אסוציאציות צבע מגדריות: על ידי לימוד ילדים ומבוגרים על ההיסטוריה של אסוציאציות צבע מגדריות והמקורות התרבותיים שלהן, נוכל לעזור להעלות את המודעות ולקדם חשיבה ביקורתית על סטריאוטיפים אלה.
  1. לקדם גיוון והכלה במדיה ובפרסום: על ידי הצגת מגוון רחב יותר של ביטויים מגדריים במדיה ובפרסום, נוכל לעזור לשבור סטריאוטיפים מגדריים ולקדם קבלה גדולה יותר של זהויות מגדריות מגוונות.
  1. אתגר ציפיות מגדריות: על ידי קריאת תיגר על הציפיות המגדריות העומדות בבסיס השיוך של צבעים מסוימים למגדרים מסוימים, נוכל לעזור ליצור חברה מכילה ומקבלת יותר שמעריכה ביטוי וגיוון אינדיבידואלי.

שינוי אסוציאציות תרבותיות מושרשות עמוק יכול להיות תהליך איטי וקשה, אך על ידי עבודה משותפת וקידום הבנה וקבלה רבה יותר של זהויות מגדריות מגוונות, נוכל לעזור ליצור עולם מכיל ושוויוני יותר לכולם.