כותנה היא סיב טבעי שמתחדש ומתכלה. היא מהווה חלק בלתי נפרד מחיי האדם, ולכן היא נקראת גם “מרקם חיינו”. האנושות משתמשת בכותנה במשך 7000 שנה על בסיס יומי למגוון מטרות. עם זאת, לכותנה קונבנציונאלית השפעות סביבתיות אדירות, שהובילו את תעשיות הכותנה ברחבי העולם לבחירה בת קיימא – כותנה אקולוגית.

מהי כותנה אקולוגית?

כותנה אקולוגית פירושה כותנה שגדלה ללא שימוש בחומרי הדברה מזיקים, כימיקלים ודשנים סינתטיים. השיטות והחומרים המשמשים בחקלאות כותנה אקולוגית שומרים על פוריות הקרקע ומפחיתים את ההשפעות השליליות על נהרות ומקורות מים מתוקים הקרובים לחוות הכותנה. יתר על כן, בייצור כותנה אקולוגית לא משתמשים בזרעים מהונדסים גנטית.

מהם היתרונות של השימוש בכותנה אקולוגית?

לכותנה האקולוגית יתרונות מוכחים, ושום דבר לא יכול לנצח את תביעתה לקיימות. חקלאים העוברים לחקלאות כותנה אקולוגית, לא רק הופכים את חייהם לבריאים יותר, אלא גם מועילים למערכת האקולוגית בכללותה.

מכיוון שהיא מבטלת את השימוש בחומרי הדברה ודשנים, כותנה אקולוגית מונעת זיהום של מי תהום, ובכך הופכת את מי השתייה לנקיים ובטוחים. כמו כן, נמצא כי ההשפעה על זיהום המים מייצור כותנה אקולוגית נמוכה בכ- 98% בהשוואה לייצור הכותנה המסורתי.

נטיעת חוות גידול אקולוגיות שומרת על המגוון הביולוגי על ידי ביטול השימוש בכימיקלים רעילים וקוטלי חרקים על הכותנה.

חקלאות כותנה אקולוגית תורמת גם למאבק בהתחממות הגלובלית. מכיוון שלא משתמשים בחומרי הדברה ודשנים סינתטיים, מופחתת פליטת החנקן באטמוספרה. לפיכך, כותנה אקולוגית מייצרת 94% פחות פליטת גזי חממה.

בנוסף, כותנה הגדלה באופן אקולוגי מפחיתה את שחיקת האדמה ויוצרת אדמה בריאה בעלת עמידות גבוהה יותר. גידול אקולוגי הופך את האדמה לבור פחמן, המסייע בהוצאת פחמן דו חמצני מהאטמוספרה. זה עוזר לחקלאים לעבוד בגבולותיהם ולתמוך בסביבת החיים שלנו באופן בר קיימא.

יתרונות הכותנה האקולוגית

פרט ליתרונות הסביבתיים, ישנם יתרונות אחרים בייצור כותנה אקולוגית:

  • ייצור של כותנה אקולוגית מספק סביבת עבודה בריאה לעובדים ולחקלאים.
  • חקלאים מגדילים את חסכונותיהם בכך שהם לא מוציאים כסף על חומרי הדברה.
  • מוצרי כותנה אקולוגית רכים ובטוחים יותר לעור כמו חולצות לילדות.
  • עבודות ילדים או כפייה אינן מורשות בייצור כותנה אקולוגית.

תעשיית הכותנה חותרת אל עבר הקיימות

כיום, אחת המטרות העיקריות של תעשיית הכותנה היא להשיג קיימות. בהגשמת מטרה זו פיתחו מדעני התעשייה שיטות וטכנולוגיות חדשות, המיושמות ברחבי שרשרת האספקה ​​בכל רחבי העולם. התעשייה מתרכזת במענה לביקוש הנוכחי של כותנה אקולוגית, ובמקביל בקבלת רווחים מבלי להתפשר על פרמטר הקיימות.

מגמה זו מבטיחה להפחית את ההשפעות הסביבתיות בכל שלב בייצור הכותנה, כלומר מאי שימוש בזרעי GM לצורך ייצור כותנה ופיתוח שיטות ייצור המשמשות למוצרים מוגמרים. למחקר היה תפקיד חשוב בהשגת יעדי הקיימות הללו.

בשנים האחרונות מדענים מבצעים מספר ניסויים ומחקרים לפיתוח צמחי כותנה עמידים בפני מזיקים, וצמחים המונעים באופן טבעי את החשיפה אליהם. בעתיד, מחקרים אלה יגיעו לתוצאות פוריות ויסייעו לתעשייה להשיג קיימות מלאה בגידול כותנה. קיימות התפתחויות רבות כאלה בתעשיית הכותנה אשר יתמכו בתעשייה לתת מענה לביקוש הנוכחי והעתיד של כותנה אקולוגית.

חלקה של תעשיית ההלבשה בייצור כותנה אקולוגית

לתעשיית ההלבשה יש תפקיד משמעותי בייצור כותנה אקולוגית. מותגי הלבשה שונים שמעצבים בגדים לילדות, אופנה לגברים או בגדי תינוקות מפתחים תוכניות שישתמשו ב- 100% כותנה אקולוגית לייצור מגוון רחב של פרטי לבוש כמו שמלות יפות לבנות וטקסטיל לבית, ונכון לעת כתיבת שורות אלו, מותגי אופנה מובילים ברחבי העולם עומדים בראש רשימת המשתמשים הגדולים ביותר בכותנה אקולוגית.

תפקיד הצרכנים – לדרוש כותנה אקולוגית

מלבד הכותנה ותעשיית ההלבשה, הצרכנים ממלאים תפקיד חיוני בייצור כותנה אקולוגית. ככל שידרשו יותר טקסטיל אורגני, זה יאלץ את חברות ההלבשה להשתמש יותר בכותנה אקולוגית.

כותנה אקולוגית מסביב לעולם

הביקוש לכותנה אקולוגית גבוה באירופה, ארה”ב, בריטניה ויפן. יותר אנשים מודעים ליתרונות הבריאותיים והסביבתיים שמביאה כותנה אקולוגית, וזה סימן חיובי לצמיחה בת קיימא. הודו היא היצרנית הגדולה ביותר של כותנה אקולוגית בעולם (51%). יתר על כן, הודו היא המדינה היחידה בעולם המגדלת ומשווקת ארבעה מיני כותנה.

לסיום

הדרך לכותנה בת קיימא אינה קלה. ההתפתחויות האחרונות בתעשיית הכותנה והשינוי שעשו חברות הלבשה לעבר כותנה אורגנית מבטיחות כי על ידי בחירה בת קיימא, הדור הבא עשוי לקבל סביבה ברת קיימא לחיות בה ומגוון פרטי לבוש מעוצבים נוחים ובריאים כמו מכנסיים לילדות, כובעים, הלבשה תחתונה ועוד.